Zły sen

Max Ernst, ---

Max Ernst, —

Całymi garściami bezwzględnie wyrywamy dni z kalendarza, wyrzucamy je zaledwie utracą nieco świeżości, tak aby posiadać nowe. I nikt nawet nie pomyśli, aby uczciwie sprawdzić sumę.

***

Wszystkie wojny są bratobójcze – tylko bracia potrafią naprawdę zabijać.

***

Max Ernst: Listonosz Cheval

Max Ernst: Listonosz Cheval

Słaba wola pozostająca w zgodzie z równie słabymi nerwami nie jest w stanie zrobić ze mnie ani przyjaciela ani wroga. Tak, nie przybyłem do tego miasta, aby je zdobyć, a raczej ze skrytą nadzieją, że sam zostanę zdobyty, że znajdę wreszcie mego pana. I dzisiaj nie wystarcza mi już jak niegdyś, odnajdywanie na innych twarzach dowodów sympatii, odrobiny opiekuńczego zrozumienia, życzliwej pobłażliwości. Dzień w dzień, niestrudzenie szukam widm niewiele trwalszych niż obrazy moich marzeń, i nie wiadomo kiedy pozwoliłem odebrać sobie młodość.

***

Człowiek musi albo nad samym sobą górować albo się siebie beznamiętnie wyprzeć.

***

Max Ernst: Cisza

Max Ernst: Cisza

Literatura jeszcze nigdy nikogo nie wyzwoliła. Czyż zresztą komukolwiek udało się wyzwolić od samego siebie? Można co najwyżej zapomnieć, i to nie zawsze, bo zapomnienie daje się znaleźć tylko we śnie bądź w rozpuście.

***

Najgorszy wróg tkwi zawsze we mnie samym, gnieździ się w jakimś zakątku mózgu, brzęcząc bez przerwy „niczym ul opróżniony z miodu”. Przeciążona wyobraźnia płodzi aż do absurdu poronione i niedonoszone twory, splecione z fragmentami różnych historii, których rojenie na jawie przydaje osobie jakiegoś poczucia mocy.

***

Max Ernst: Aquis submersis

Max Ernst: Aquis submersis

Wewnętrzna samotność jest przekleństwem wyczerpanego do cna artysty.

***

Nie istnieje dla człowieka nic bardziej wstrętnego i upokarzającego od wyrzeczenia się własnej woli.

***

Literatura wszystko i wszystkich pożera, oddając w postaci zadrukowanego papieru.

***

Największym wrogiem człowieka jest nuda, ta dziwna skłonność – jak uważał Baudelaire – będąca przyczyną wszystkich chorób, naszych żałosnych postępowań. Tylko praca stawia nas na nogi fizycznie i moralnie. Praca usprawiedliwia wszystko.

***

Max Ernst: Las i czarne słońce

Max Ernst: Las i czarne słońce

Nigdy się nie dowiem, czy w innych czasach byłbym bohaterem czy świętym. Epoka, w jakiej egzystuję nie daje mi nawet cienia sposobności, abym mógł tego spróbować z najmniejszą szansą powodzenia.

***

Wszyscy odgrywamy jakąś komedię, ale trzeba sobie zawczasu wybrać rolę, która pozwoli oszukać innych, a zarazem nie utracić kontaktu z samym sobą.

***

Max Ernst: Maryja karcąca dzieciątko Jezus

Max Ernst: Maryja karcąca dzieciątko Jezus

Moja samotność mnie nie przeraża, ale zawstydza. Zawstydza, ponieważ jej nie pragnąłem i znoszę ją ponad wszystko.

***

Egoizm jest bez wątpienia grzechem ciała.

***

Niekiedy w złym snie nawiedza mnie wrażenie niekończącego się marszu, długiego kluczenia po krętych alejkach życia, a potem ucieczki bez celu poprzez nieme ulice i milczący tłum, odsuwający się od kroczącego w ciszy i zawieszeniu.

***

Max Ernst: Vox Angelica

Max Ernst: Vox Angelica

Kiedy podniecenie nerwowe zaczyna sięgać pewnej granicy a przerażenie dotyka jakiegoś punktu wewnętrznej równowagi, istotę ludzką cechuje straszliwy bezruch. Traci ona swój instynkt samoobrony i nie dąży już do tego, aby uciec od bólu czy udręki, ale by je wyczerpać.

© Andrzej Osiński

Reklamy
Published in: on 2 lutego 2013 at 9:38  Dodaj komentarz  
Tags: ,

The URI to TrackBack this entry is: https://andrzejosinski.wordpress.com/2013/02/02/zly-sen/trackback/

%d blogerów lubi to: