Droga mistyczna

Jusepe de Ribera: Święty Andrzej

Jusepe de Ribera: Święty Andrzej

Jakże niewinne jest piękno wciskające się pomiędzy własne pragnienia a Boga! Lecz święci go nie widzą, są prawie obojętni, zwróceni ku swojej nowej miłości, miłości wiecznej.

***

Nawet na samym dnie grzechu człowiek może zostać wybrany.

***

Głosy wewnętrzne, nawet te u dusz najświętszych, zmuszone są przedzierać się przez nędzną powłokę ziemskich namiętności.

***

Jusepe de Ribera: Sen świętego Jakuba

Jusepe de Ribera: Sen świętego Jakuba

Wraz z niebem zdobyć i ziemię!

***

Ludzie upadli są przekonani o utracie łączności z ich Stwórcą, sądzą że związek Boga z tak skalanym tworem jest dłużej niemożliwy. Nie wiedzą tym samym, iż utracona łaska nie jest jednoznaczna z utratą miłości Boga, nie mają pojęcia o tym, że istnieje pewna konfrontacja naszej duszy z Panem, której nie zniszczy żadna zbrodnia. Grzech wnosi pewną aurę dramatyzmu i odłącza nas od innych istot, a zarazem przeznacza do wyższej miłości, która daje odkupienie. W ten sposób przeciwstawianie się Bogu jest tylko „nieświadomym podstępem, by Mu nas oddać” (F. Mauriac).

***

Jusepe de Ribera: Męczeństwo świętego Filipa

Jusepe de Ribera: Męczeństwo świętego Filipa

Trzeba przejść przez dni grzechu, aby dojść do dni naprawy, trzeba podporządkować im całe życie. A przecież grzech nie oswobadza nas od Jego wiecznego światła.

***

Zniszczyć własną urodę i „stać się swoim własnym katem”, by podporządkować się wymaganiom ukrzyżowanego Chrystusa jest przejawem nierozsądku. A jednak nie należy zważać na to, że w oczach innych nasze postępowanie wyda się nierozsądkiem, szaleństwem i czymś gorszącym dla świata. Zgorszeniem był w końcu i sam Chrystus, zwłaszcza ten mały, biedny i przesączony krwią.

***

Jusepe de Ribera: Święty Sebastian

Jusepe de Ribera: Święty Sebastian

Istota kontemplująca w każdej z przeżywanych chwil tak samo żąda Boga, woła o konfrontację z Nim, pragnie miłośnie się zbliżyć. Dialog z Chrystusem jest ten sam przez wieki, wokół przypływów i odpływów tej miłości huczy ten sam ludzki nieład, to samo „zabijanie się z wieku na wiek” podsycane odwiecznymi namiętnościami.

***

Wielkim mistykom obce są haniebne nawroty grzechu, ponieważ prawdziwa świętość nie potrafi już powtarzać zła. Na myśl o swoich grzechach odczuwają oni absolutny wstręt, który będzie ich napawać aż do ostatniego tchnienia.

***

Jusepe de Ribera: Wizja świętego Brunona

Jusepe de Ribera: Wizja świętego Brunona

Święci rozmiłowani w nauce Chrystusa cenią równocześnie to, co pociesza ich naturę, jak i to, co zmusza ich do złamania się.

***

Święci oskarżani są zawsze „na zapas”. Dzięki szaleństwu krzyża motywy ich czynów wymykają się naszym prawom logiki a powody ich postępowania są bliżej nieznane. W takich chwilach zachowują szlachetne milczenie, jak Chrystus przed Sanhedrynem.

***

Święci drwią sobie z naszej moralności, dlatego nie są jej w stanie obrazić. Cierpią i spalają się poza zasięgiem rozumu i wszelkich zasad ludzkich, pozostając sam na sam ze swoim Bogiem.

***

Jusepe de Ribera: Święty Hieronim i anioł

Jusepe de Ribera: Święty Hieronim i anioł

Kontemplujący jest istotą współczesną Chrystusowi. W każdym zakątku świata i o każdej porze spala się on sam przed obliczem Boga, nie zważając ani na współczesne konwenanse ani moralność. A jednak ciało, z którym jest związany, zachowuje jakieś instynkty, przyzwyczajenia i refleksje, „posiada pamięć”. Ciało jest pełne wspomnień.

***

Bóg zapragnął, aby w wybranych duszach objawił się czysty znak miłości, który w pozostałych ludziach miesza się z codziennością życia. Mała grupka powołanych trwa w całkowitym spaleniu. Godzi się ona na wypicie do dna kielicha, z którego przeciętny wierny łyka zaledwie parę kropel.

***

Już tu na Ziemi trzeba odpokutować własną zbrodnię, która polega na byciu samym sobą.

***

Jusepe de Ribera: Święty Hieronim i anioł

Jusepe de Ribera: Święty Hieronim i anioł

Dusza święta i trwająca w zachwyceniu Bogiem, zapomina o tym, co się w niej dzieje i jest tym upojona.

***

W miarę jak dusza zbliża się do Jezusa, widzi coraz wyraźniej wszystkie swoje upadki i wzloty, i poznaje lepiej cenę, jaką On za nią zapłacił.

***

Jusepe de Ribera: Archimedes

Jusepe de Ribera: Archimedes

Umierać z tego powodu, że nie można umrzeć.

***

Najtwardsze bicze i najsurowsze wyrzeczenia są niczym w porównaniu z tym, co potrafi wymyślić człowiek. „Nie ma gorszych mąk ponad te, których nie wybraliśmy sami” (F. Mauriac)..

***

Dusza zraniona przez Chrystusa nie otrzymuje zwykłego spokoju, gdyż przeszkadza temu wspomnienie o ukrzyżowaniu Boga na oczach innych ludzi, w absolutnej nagości. Kontemplujący, który upodabnia się do Niego, musi dojść bezwarunkowo do tego upokorzenia, musi wystawić się i wydać na osąd publiczny.

***

Święty należy do wszystkich.

***

Jusepe de Ribera: Arystoteles

Jusepe de Ribera: Arystoteles

Pomimo niesienia na swoich barkach niezliczonej ilości krzyży, istnieje tylko jeden prawdziwy krzyż, jeden, który się liczy, lecz nie został nam wcześniej ukazany. Niekiedy objawia się on bardzo późno, po zwyciężeniu burz młodości, gdy powolutku wyłania się on z bezładu naszych namiętności. I nagle uwidocznia się cały tak, że boimy się nadać mu imię. Wówczas możemy tylko się mu poddać, i uczynić to z miłością.

***

Kościół jest święty poprzez stawianie czoła wszelkiej pogardzie i przeciwnościom. Jego świętość miesza się ze zniewagami, jakich doznaje na tym świecie. Im bardziej łączy się on z Chrystusem, tym bardziej wydaje się oderwanym od zwykłego życia i nieprzystosowanym.

***

Jusepe de Ribera: Pejzaż z pasterzami

Jusepe de Ribera: Pejzaż z pasterzami

Miłość Boga jest milcząca. Serca zanurzone w modlitwie nie zdradzają swych tajemnic, gdyż nie byłyby one zrozumiane przez innych ludzi.

***

Bóg jest najbliższy biednej duszy wtedy, kiedy udaje, że ją opuścił na dobre. Nigdy nie jest tak bliski przyjęcia jej, dokonania zamiany jej w siebie, jak wówczas, kiedy w pełni ją ogałaca.

***

Jusepe de Ribera: Święty Onufry

Jusepe de Ribera: Święty Onufry

Wolna wola odnosi się zarówno do dobrego, jak i złego. Można równie dobrze popaść w przesadę w pokucie, jak i zanurzyć się w gęstej rozkoszy.

***

Ten, kto uważa się za grzesznika, już jest nawrócony. Pierwsze oznaki wstydu, a nawet mniej, tylko symptomy niepokoju i wątpliwości, jakie budzi w człowieku wejrzenie w samego siebie, świadczą o tym, że Bóg jest blisko.

***

Chrześcijanin powinien wiedzieć, kto jest jego drogą i prawdą, nie tylko dlatego, że oddycha i porusza się w niej, ale także dlatego, że zna jej oblicze. Zostało mu ono objawione w tym, który przyszedł i kto na tym świecie zaistniał. Dla wierzącego nie ma znaczenia, czy opowieść jest legendą, gdyż obrazuje ona to, co prawdziwe.

***

Jusepe de Ribera: Święty Hieronim

Jusepe de Ribera: Święty Hieronim

Wierzę w to, że i zło jest również kimś, kto jest mnogością, a spośród wszystkich prawd wiary najbardziej zbija mnie z tropu ta, kiedy niewidzialny wróg otrzymuje władanie nad bezbronną istotą ludzką. I to w chwili, gdy nie domyśla się ona nawet obecności szatana. Hiob.

***

Każde życie chrześcijańskie jest jedyne w swoim rodzaju i różniące się od innych – żaden przykład nie powtarza naszego własnego, mniej czy bardziej indywidualnego przypadku.

***

Nawet w swoich grzechach jesteśmy niedołężni i ograniczeni. Zresztą pomiędzy nimi a miłością, która pragnęła się za nie wcielić i oddać życie, istnieje trudna do wyobrażenia dysproporcja.

***

Jusepe de Ribera: Diogenes

Jusepe de Ribera: Diogenes

Wieczność duszy zawarta jest w jednej sekundzie. W każdej chwili może zostać ona wtrącona w przepaść. Jest to elementem rozgrywki pomiędzy piekłem a niebem, w której „stawką ryzykowaną przez człowieka jest nieśmiertelność”.

***

Ci, którzy nie zakosztowali Jezusa Chrystusa, tracą wiarę. Człowiek jeśli tylko raz poznał Boga, nie potrafi już od Niego odejść. Odchodzą ci, którzy nie posiadali go nigdy.

***

Świat nieskończenie bardziej nienawidzi samego siebie, aniżeli nienawidzą siebie święci.

© Andrzej Osiński

Reklamy
Published in: on 24 października 2014 at 13:57  Dodaj komentarz  
Tags:

The URI to TrackBack this entry is: https://andrzejosinski.wordpress.com/2014/10/24/droga-mistyczna/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: